Red Team 2017-2018 Recap

Tournament Results

Walsh Jesuit Ironman Tournament:          31.0 points tied for 32nd Place (11th out of 31 Ohio Teams)

Beast of the East Tournament:                   61.0 points tied for 24th Place        

Brecksville Holiday Tournament:              126.5 points 8th Place          

Maumee Bay Classic Tournament:           213.5 points Tournament Champion (First Team Title in tournament debut in program history)         

GCC Dual meets:                                            7-0 (undefeated in 47 straight Conference dual meets)

Dual meet record:                                        15-1 record

GCC Tournament:                                         227.5 points   Team Champion

OHSAA Team State Duals Tournament:  Regional Champion (Four years in a row)

Westlake Sectional Tournament:             231.5 points Team Runner-up        

Mentor District Tournament:                    161.5 points Third Place       

OHSAA Individual State Tournament:       90.5 Fifth Place (4th top 5 finish in the last 4 years!)

 

Ranked 42nd in the country by Intermat Fab 50 High School Team Rankings

Nationally ranked for the last 4 years (2015-33rd, 2016-20th, 2017-12th)

 

Individual Tournament finishes

Walsh Ironman Tournament

No Placers (first time since 2013)

Beast of the East Tournament

 Shawver……..7th place (2x Beast Placer)

 

Brecksville Holiday Tournament

Shawver…….….Champion 

Breeding………. Champion

Burnett………….Third place

*Tied record for most champs

 

Maumee Bay Classic

Shawver………….Champion

Fenton……………Champion

Burnett…………..Runner-up

Breeding…………Runner-up

Zuckerman……..Runner-up

Muhammed…….Runner-up

Munguia…………Third Place

Evans………..……Third  Place

*Record for most champions, finalists, and placers

 

Greater Cleveland Conference Tournament

Noel……………..Champion

Burnett…………Champion

Breeding……….Champion (4x Conference Champion)

Muhammed…..Champion

Evans…………….Champion

Levis………………Champion

Shawver………..Runner-up

Munguia………..Runner-up

Rockman………..Runner-up

Aguilar……………Runner-up

De Los Santos….Third Place

Thomas….……….Fourth Place

 

Toledo Waite Sectional Tournament

Shawver………Champion (2x Sectional Champion)

Fenton………..Champion (2x Sectional Champion)

Allison…………Runner-up

Burnett..……..Runner-up

Breeding……..Runner-up

Evans..………..Runner-up

Rockman……. Runner-up

Zuckerman….Third  Place

Munguia……..Third Place

Muhammed…Third Place

Levis……………Fifth Place

 

Perrysburg  District Tournament

Shawver….. …..Champion

Fenton…………. Champion (2x District Champion)

Burnett………….Runner-up

Zuckerman…….Runner-up

Muhammed…..Runner-up

Breeding……….Third Place

Evans.……………Third Place

 

OHSAA Individual State Tournament

Shawver………Runner-up  (5th Sophomore State Finalist  in program history)

Fenton…………Runner-up (3rd 4x State Placer, 3rd 3x Finalist, and 3rd 2x champion in program history)

Burnett………..Runner-up  (6th Sophomore State Finalist in program history)

Breeding……..Third Place  (8th two-time State Placer in Program history)

Muhammed …Fourth Place

Zuckerman.….Seventh Place

*Program record for the most state semi-finalists (5)